Wszystko o naszych tarasowych deskach kompozytowych
- 1Wszystko o deskach kompozytowych Timberness
- 2Montaż systemów tarasowych Timberness
- 3Użytkowanie systemów tarasowych Timberness
- 4Najczęściej zadawane pytania
- 5Pliki do pobrania
Jak je produkujemy?
Deski Timberness produkowane są z wykorzystaniem metody koekstruzji – dlatego w odróżnieniu od zwykłych desek kompozytowych nazywamy je hybrydowymi. Większość dostępnych na rynku desek kompozytowych powstaje metodą ekstruzji – czyli cała deska jest wytłoczona z tego samego materiału. Dzięki koekstruzji – czyli współwytłaczaniu – możliwe jest zróżnicowanie składników w różnych częściach deski. Kosztowne barwniki, wysokogatunkowe drewno czy uszlachetniacze nie są potrzebne w rdzeniu deski, z kolei jej warstwa wierzchnia nie potrzebuje aż tylu komponentów wzmacniających sztywność. Koekstruzja pozwala więc na wykorzystanie najlepszych dostępnych składników bez podnoszenia ceny deski, gwarantując jednocześnie jednolitość deski.
Z czego produkowane są deski Timberness?
Upraszczając – deska kompozytowa produkowana jest w połowie z tworzywa sztucznego, a w połowie z drewna. Dodaje się do niej również składniki zwiększające trwałość, wytrzymałość i nadające estetyczny wygląd. Do produkcji desek Timberness wykorzystujemy najwyższej klasy polimery – a dokładnie polichlorek winylu (PVC). Drugim dominującym składnikiem jest wysokojakościowe drewno. Przy wyborze desek kompozytowych warto sprawdzić, jakiego rodzaju tworzywa sztuczne służą do ich produkcji. Część dostępnych na rynku desek wytwarzana jest z tworzyw o gorszych parametrach technicznych – czyli z polipropylenu (PP) lub polietylenu o dużej gęstości (HDPE). Są one tańsze, ale bardziej podatne na zarysowania, wytarcia i uszkodzenia mechaniczne. Do desek z PP lub HDPE dodawana jest też mniejsza ilość drewna – co skutkuje ich mniej efektownym wyglądem.
Czym różni się deska kompozytowa od drewnianej?
Deska kompozytowa, choć łudząco podobna do drewnianej, istotnie się od niej różni. Ma większą niż drewno wytrzymałość, jest bardziej odporna na wilgoć i wodę, ale też na mech, grzyby czy szkodniki. Nie pleśnieje, nie butwieje i nie gnije. W przeciwieństwie do drewna nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji – malowania, szlifowania czy impregnacji – wystarczy tylko mycie wodą z dodatkiem zwykłego detergentu (np. płynu do mycia naczyń). Jest bezpieczniejsza od deski drewnianej – dzięki procesowi szczotkowania ma antypoślizgową powierzchnię i nie ma drzazg. Jest również zdecydowanie bardziej niż drewno odporna na ogień.
Jakie certyfikaty mają deski Timberness?
Cały system Timberness jest certyfikowany przez Instytut Techniki Budowlanej. Otrzymał certyfikat palności B, a także pozytywną ocenę właściwości użytkowych, czyli Krajową Ocenę Techniczną ITB. Produkty dopuszczone są również do wykorzystania na dachach – jako tarasy dachowe. Z wszystkimi certyfikatami przyznanymi Timberness można się zapoznać w dziale Pliki do pobrania.
Gdzie można zastosować deski kompozytowe Timberness?
Deski Timberness są materiałem do wykorzystania na zewnątrz: na tarasy, balkony, patia, pomosty, werandy, obrzeża basenów i oczek wodnych. Dzięki dużej trwałości i wytrzymałości sprawdzą się do zastosowań komercyjnych – w miejscach narażonych na intensywne użytkowanie, takich jak tarasy restauracyjne, pomosty, mola i inne miejsca użyteczności publicznej.
Czy deski Timberness są ekologiczne?
Deski Timberness są ekologiczne z kilku powodów. Po pierwsze, stosując kompozyt, ograniczamy wykorzystanie drewna, a tym samym wycinkę drzew. Po drugie, do produkcji wykorzystujemy w dużej części materiały z recyclingu. Po trzecie wreszcie, w produkcji desek stosujemy polichlorek winylu (PVC), a nie – jak wielu innych producentów – polipropyleny (PP) i polietyleny (PE), przy wytwarzaniu których zużycie paliw kopalnych, które wiąże się z emisją zanieczyszczeń do powietrza, jest znacznie większe.
Czym różni się deska Prime od Select?
Deski TimbernessSELECT i TimbernessPRIME stworzone są z takiego samego materiału, jednak różnią się wyglądem i konstrukcją. Deska SELECT to deska szersza od większości desek dostępnych na rynku, co pozwala uzyskać oryginalny i nowoczesny wygląd tarasu. Jest również nieco niższa, co ułatwia jej montaż na balkonach – można ją układać na płytkach. Deska PRIME dzięki mniejszej szerokości i większemu zagęszczeniu komór ma ponadstandardową wytrzymałość – sprawdzi się więc w miejscach o natężonym użytkowaniu, czyli np. w zastosowaniach komercyjnych. PRIME jest też deską dwustronną – każda z jej powierzchni ma inne wykończenie.
Jakie wymiary mają deski Timberness?
Deska TimbernessSELECT ma szerokość 18 cm i wysokość 2,5 cm. Deska TimbernessPRIME ma szerokość 14,5 cm i wysokość 3 cm. Standardowa długość każdej z desek to 4 metry – jednak możliwe jest zarówno docięcie desek na krótszy wymiar, jak i zamówienie desek dłuższych, przy czym maksymalna długość to 6,5 metra.
Gdzie można kupić deski Timberness?
Dzięki rozbudowanej sieci dystrybucji deski Timberness można kupić u naszych przedstawicieli w niemal każdym zakątku Polski.
Czy mogę samodzielnie zamontować deski Timberness?
Dzięki zastosowanym przez nas rozwiązaniom, kompleksowości systemu oraz precyzyjnej instrukcji montaż tarasu czy balkonu z desek Timberness nie jest trudny. Zalecamy jednak skorzystanie z usług profesjonalnych monterów. Warto pamiętać, że gwarancja na system tarasowy Timberness nie obowiązuje, jeśli deski zostały zamontowane niezgodnie z zasadami zawartymi w instrukcji. Każdy z naszych przedstawicieli oferuje usługę montażu – skorzystanie z niej jest oczywiście dodatkowo płatne i zależy od decyzji Klienta. Instrukcję montażu znaleźć można w dziale Pliki do pobrania.
Czy w punktach zakupu desek Timberness mogę zamówić montaż tarasu?
Oczywiście – każdy z naszych dystrybutorów oferuje usługę montażu i zachęcamy do skorzystania z tej możliwości.
Na jakim podłożu można montować deski Timberness?
Optymalnym podłożem do budowy tarasu z desek Timberness jest wylewka betonowa. W przypadku montażu bezpośrednio na gruncie konieczne jest zastosowanie słupków betonowych lub klinów poziomujących.
Czy deski należy montować równolegle, czy prostopadle do budynku?
Zaleca się montowanie desek prostopadle do budynku. Takie rozwiązanie ma dwie zalety: po pierwsze, optycznie powiększa taras, a po drugie – pozwala na wykonanie spadku, dzięki czemu woda swobodnie odpływa z tarasu wzdłuż żłobień w deskach.
Czy konieczne jest pozostawianie przerw między deskami?
Zdecydowanie tak – takie przerwy nazywają się dylatacjami i mają (w zależności o użytych klipsów T-Clip) 5 lub 7 mm. Są one konieczne, ponieważ umożliwiają „pracę” deski – czyli zmianę jej objętości pod wpływem czynników atmosferycznych. Przy montażu nie trzeba pamiętać o pozostawianiu dylatacji, ponieważ wymuszają je klipsy T-Clip.
Co – oprócz elementów systemu tarasowego Timberness – muszę dokupić, żeby zbudować taras?
System tarasowy Timberness jest systemem kompletnym – czyli zawiera wszystkie potrzebne elementy, od desek, przez legary, po listwy wykończeniowe i wkręty. System nie zawiera elementów potrzebnych do przygotowania podłoża pod taras (czyli wylewki betonowej, słupków, klinów poziomujących itd.). Przygotowanie podłoża leży po stronie Klienta.
Na czym polega innowacyjność montażu systemu Timberness?
Mówiąc w skrócie: na większej estetyce tarasu. Dzięki autorskiemu rozwiązaniu, jakim jest sposób mocowania listew wykończeniowych, unikamy widocznych na obrzeżach tarasów wkrętów.
Czy deski można skracać i przycinać?
Tak – deski Timberness można bez problemu dociąć do pożądanego wymiaru, nie wpływa to na cechy deski.
Mój taras jest półokrągły – czy w tej sytuacji mogę wykorzystać system Timberness?
Zdecydowanie tak – deski tarasowe Timberness można dowolnie docinać bez utraty właściwości deski. Do wykończenia półokrągłej krawędzi tarasu wykorzystać można listwę kompozytową – która idealnie współgra z wybranym kolorem deski. Listwa ta jest giętka, dlatego można ją zamocować na półokrągłej krawędzi.
Której listwy wykończeniowej użyć?
W ofercie Timberness są dwa rodzaje listwy wykończeniowej – kompozytowa i aluminiowa. Listwa kompozytowa wyprodukowana jest z tego samego materiału, z jakiego wykonana jest wierzchnia część deski, a więc można ją idealnie dopasować kolorystycznie do wybranej deski. Jest również giętka, dzięki czemu sprawdzi się także przy półokrągłych krawędziach tarasu. Listwa aluminiowa dedykowana jest na krawędzie stopni – dlatego zalecamy jej wykorzystanie przy budowie schodów. Dzięki procesowi anodowania listwa aluminiowa ma zwiększoną odporność na ścieranie. Więcej o listwach wykończeniowych można się dowiedzieć na podstronach produktowych Prime i Select, w dziale Akcesoria.
Który klips do montażu desek wybrać – T-Clip czy T-Clip Flat?
Wybór pomiędzy T-Clip a T-Clip Flat zależy od tego, jakie legary zostaną wykorzystane. T-Clip to klips stosowany przy wykorzystaniu legarów niskiego i standardowego. T-Clip Flat dedykowany jest natomiast dla legara aluminiowego. Wykorzystać go można także w wyjątkowych sytuacjach, kiedy klient zdecyduje się na wykorzystanie legara drewnianego (spoza systemu Timberness).
Jakiej pielęgnacji wymagają deski Timberness?
Deski kompozytowe – w przeciwieństwie do drewna – nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji czy impregnacji. Jedynym zabiegiem jest mycie tarasu. Najłatwiej użyć do niego wody i zwykłego detergentu (np. mydła lub płynu do mycia naczyń). Zaleca się użycie myjki wysokociśnieniowej, która umożliwi dokładne usuwanie wszystkich zanieczyszczeń.
Co to jest sezonowanie? Czemu zaraz po montażu deska lekko zmienia kolor?
Zaletą desek Timberness jest zastosowanie wysokogatunkowego drewna. Naturalną cechą włókien drewnianych jest to, że reagują na słońce i deszcz. Dlatego deski mogą zmieniać swój kolor do czterech miesięcy po montażu – długość tego okresu zależy od ekspozycji na słońce i natężenia opadów. Taka stabilizacja drewna w desce kompozytowej nazywa się sezonowaniem. W jego pierwszej fazie dochodzi do charakterystycznego żółknięcia, które trwa do miesiąca po montażu. Dopiero po zakończeniu sezonowania deski nabierają swojego właściwego koloru. Warto wiedzieć, że ostateczna barwa deski jest nieco jaśniejsza niż przed montażem, a z czasem będzie się nadal delikatnie rozjaśniać. To cecha charakterystyczna dla wszystkich desek kompozytowych.
Czym usunąć z tarasu plamy z napojów czy jedzenia?
Należy je po prostu umyć – najlepiej wykorzystując płyn do mycia naczyń, który rozpuści tłuszcz. Zalecamy wykorzystanie myjki wysokociśnieniowej.
Jak przygotować taras z desek Timberness na zimę?
Deski kompozytowe – w przeciwieństwie do drewnianych – nie wymagają żadnych szczególnych przygotowań przed sezonem zimowym, czyli impregnacji czy konserwacji. Nie trzeba ich osłaniać ani odśnieżać – zalegający śnieg nie zmieni wyglądu ani właściwości tarasu.
Czy taras z desek Timberness można odśnieżać i sypać zimą solą?
Taras z desek Timberness może być odśnieżany, ważne jednak, żeby robić to delikatnie, unikając zarysowań. Do tego celu należy użyć łopaty plastikowej – zabronione jest wykorzystanie narzędzi stalowych. Warto odśnieżać taras zgodnie z kierunkiem ryflowania, czyli rowków w deskach. Taras można sypać solą w celu rozpuszczenia śniegu i lodu, jednak nie należy do tego celu używać tzw. soli drogowej (ze względu na dodatki chemiczne) – sprawdzi się zwykła sól kamienna albo powszechnie dostępny chlorek wapnia. Odradzamy posypywanie tarasu piaskiem lub solą z dodatkiem piasku. W miarę możliwości posypany solą taras dobrze jest spłukać po jej użyciu.
Czy desce kompozytowej szkodzi woda chlorowana albo słona?
Słona albo chlorowana woda nie zmienia właściwości i wyglądu desek Timberness – dlatego są one doskonałym materiałem na nadmorskie tarasy, mola czy obrzeża basenów.
Czym różni się system tarasowy Timberness od innych desek kompozytowych dostępnych na rynku?
Podstawowe różnice to technologia produkcji oraz sposób wykończenia tarasu. Zdecydowana większość dostępnych na rynku desek powstaje metodą ekstruzji (wytłaczania), natomiast deski Timberness produkowane są za pomocą koekstruzji (współwytłaczania), co pozwala na zastosowanie większej ilości wysokojakościowych składników, gwarantujących sztywność i wytrzymałość deski, a także jej piękny i trwały kolor. Więcej na ten temat przeczytać można w dziale Wszystko o deskach kompozytowych Timberness >> Jak je produkujemy. Druga różnica to nowatorski system montażu listew wykończeniowych. W dostępnych na rynku rozwiązaniach częstym problemem jest niewystarczająca estetyka wykończenia – taras szpecą widoczne wkręty. Kłopotem może być także zjawisko „wężykowania” listwy wykończeniowej – duże wahania temperatury w przypadku innych systemów tarasowych mogą powodować, że przykręcone listwy wykończeniowe po jakimś czasie będą zmieniać swój kształt z powodu rozszerzania lub kurczenia się deski. Autorskie rozwiązanie Timberness pozwoliło wyeliminować oba te problemy. Listwy z systemu Timberness mocowane są „na klik” – a nie na sztywno. Dzięki temu wszystkie elementy montażowe, w tym wkręty, „schowane” są pod listwą, a sama listwa dostosowuje się do zmieniających się wymiarów deski. Więcej można przeczytać tutaj.
W jakich kolorach są deski Timberness?
W obu systemach – TimbernessSELECT i TimbernessPRIME – można wybierać z czterech kolorów: ciemny brąz, jasny brąz, grafit i szary.
Czy mogę zamówić deski o innej długości niż 4 metry?
Tak – na życzenie klienta docinamy deski po pożądanej długości. Maksymalna długość deski to 6,5 metra.
Jakiej listwy użyć do wykończenia schodów z deski Timberness?
Do wykończenia schodów najlepiej wykorzystać listwę aluminiową – zabezpieczy ona krawędzie stopni, ponieważ ma formę profilu kątowego, a jej powierzchnia została poddana procesowi anodowania, dzięki czemu ma zwiększoną odporność na ścieranie.
Gdzie można kupić deski Timberness?
Dzięki rozbudowanej sieci dystrybucji deski Timberness można kupić u naszych przedstawicieli w niemal każdym zakątku Polski.
Jakie wymiary mają deski Timberness?
Deska TimbernessSELECT ma szerokość 18 cm i wysokość 2,5 cm. Deska TimbernessPRIME ma szerokość 14,5 cm i wysokość 3 cm. Standardowa długość każdej z desek to 4 metry – jednak możliwe jest zarówno docięcie desek na krótszy wymiar, jak i zamówienie desek dłuższych, przy czym maksymalna długość to 6,5 metra.
Jakie elementy będę musiał dokupić, żeby zbudować taras lub balkon?
System tarasowy Timberness jest systemem kompletnym – zawiera wszystkie elementy potrzebne do budowy tarasu, od desek po wkręty. Po stronie klienta jest tylko odpowiednie przygotowanie podłoża tarasu (więcej na ten temat w instrukcji montażu).
Jakiej listwy użyć do wykończenia schodów z deski Timberness?
Do wykończenia schodów najlepiej wykorzystać listwę aluminiową – zabezpieczy ona krawędzie stopni, ponieważ ma formę profilu kątowego, a jej powierzchnia została poddana procesowi anodowania, dzięki czemu ma zwiększoną odporność na ścieranie.
Jak pielęgnować taras z desek kompozytowych?
Deski kompozytowe – w przeciwieństwie do drewna – nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji czy impregnacji. Jedynym zabiegiem jest mycie tarasu. Najłatwiej użyć do niego wody i zwykłego detergentu (np. mydła lub płynu do mycia naczyń). Zaleca się użycie myjki wysokociśnieniowej, która umożliwi dokładne usuwanie wszystkich zanieczyszczeń.
Czy deski kompozytowe zmieniają kolor?
Zaletą desek Timberness jest zastosowanie wysokogatunkowego drewna. Naturalną cechą włókien drewnianych jest to, że reagują na słońce i deszcz. Dlatego deski mogą zmieniać swój kolor do czterech miesięcy po montażu – długość tego okresu zależy od ekspozycji na słońce i natężenia opadów. Taka stabilizacja drewna w desce kompozytowej nazywa się sezonowaniem. W jego pierwszej fazie dochodzi do charakterystycznego żółknięcia, które trwa do miesiąca po montażu. Dopiero po zakończeniu sezonowania deski nabierają swojego właściwego koloru. Warto wiedzieć, że ostateczna barwa deski jest nieco jaśniejsza niż przed montażem, a z czasem będzie się nadal delikatnie rozjaśniać. To cecha charakterystyczna dla wszystkich desek kompozytowych.
Czy deski kompozytowe się nagrzewają?
Jak każda powierzchnia wystawiona na działanie promieni słonecznych, również deski kompozytowe pod ich wpływem się nagrzewają – jednak, czego dowodzą testy, nie bardziej, a wręcz w mniejszym stopniu niż deski drewniane. Jedną z przyczyn jest budowa komorowa desek – która umożliwia wentylację wewnątrz deski. Podobnie jak każdy inny materiał, ciemne deski będą nagrzewać się w większym stopniu niż deski w kolorach jasnych.
Po ułożeniu tarasu deski lekko pożółkły – co się dzieje?
Żółknięcie tarasu w pierwszym okresie po montażu jest zjawiskiem naturalnym, etapem tzw. sezonowania – bez obaw, taras wróci do właściwego koloru. Zaletą desek Timberness jest zastosowanie wysokogatunkowego drewna. Naturalną cechą włókien drewnianych jest to, że reagują na słońce i deszcz. Dlatego deski mogą zmieniać swój kolor do czterech miesięcy po montażu – długość tego okresu zależy od ekspozycji na słońce i natężenia opadów. Taka stabilizacja drewna w desce kompozytowej nazywa się sezonowaniem. W jego pierwszej fazie dochodzi do charakterystycznego żółknięcia, które trwa do miesiąca po montażu. Dopiero po zakończeniu sezonowania deski nabierają swojego właściwego koloru. Warto wiedzieć, że ostateczna barwa deski jest nieco jaśniejsza niż przed montażem, a z czasem będzie się nadal delikatnie rozjaśniać. To cecha charakterystyczna dla wszystkich desek kompozytowych. Dobrze jest zadbać o to, żeby deski tarasowe sezonowały się równomiernie – dlatego dobrym rozwiązaniem w ciągu pierwszych kilku miesięcy jest zmiana umiejscowienia mebli stojących na tarasie.
Czy po tarasie kompozytowym można chodzić bosymi stopami?
Zdecydowanie tak – deski kompozytowe, w przeciwieństwie do drewnianych, nie mają drzazg. Proces szczotkowania desek sprawia także, że ich powierzchnia jest antypoślizgowa – co zapobiega upadkom.
Ile kosztują deski Timberness?
Aby wycenić materiały potrzebne do budowy tarasu, należy skontaktować się z najbliższym dystrybutorem Timberness. Dystrybutor przedstawi precyzyjną wycenę, a także zaproponuje optymalne rozwiązania montażowe. Wszyscy nasi dystrybutorzy oferują również usługę montażu.